Jak vybrat chodítko?

I když je to zábava pozorovat děti, jak se učí samy postavit na nohy a nejistě se kolíbat po pokoji, může být chodítko skvělou pomůcky k osvojení sebejistější chůze. Děti se prostřednictvím interaktivního pultíku snadno zabaví a možná i něčemu přiučí. Podle čeho chodítka vybírat a čím se při nákupu řídit? Přehledně vás provedeme výběrem.

Praktické chodítko 3v1 může být použito v sedátkové, ale i vozítkové formě

Aktivní, nebo pasivní chodítko?

Každá varianta, ať už aktivní, nebo sedící pasivní má něco do sebe. Rozdíl mezi oběma typy je v postoji dítěte. V prvním případě se dítě opírá o chodítko a tlačí ho jako vozík před sebou. Další možností je pasivní chodítko, ve kterém je dítě zafixováno v polosedu na malém křesílku a špičkami se odpichuje od země. Přitom ho obepíná malá ohrádka s podvozkem. Pro správný vývoj páteře a kyčlí je pravděpodobně vhodnější aktivní varianta, při které dítě přirozeně stojí. Ani sedící chodítko není nijak škodlivé, pokud v něm dítě netráví příliš mnoho času.

Rozdíl mezi aktivním a pasivním chodítkem je na první pohled viditelný

Na co se zaměřit

Výbava

Děti stejně nejvíce ocení barevná chodítka plná zajímavých funkcí a hraček. Tato interaktivní chodítka udrží dětskou pozornost a skvěle tak propojí příjemné s užitečným. Přední pultík tak může být vybaven světýlky, malým xylofonkem, hrazdičkou s hračkami, různými tlačítky a tvary, se kterými lze točit a jinak manipulovat. Miminko si tak perfektně rozvíjí motoriku a naučí se rychleji rozeznávat barvy a tvary. Svět zkrátka objevují všemi smysly.

Dále existují motorická chodítka, která podobně jako interaktivní edukační chodítka, zabaví dítě na delší dobu. Tato chodítka jsou však speciálně vyvinutá k tomu, aby rozvíjela jemnou motoriku skrze odklopovací tvary, puzzle, pohyblivé labyrinty, posuvné postavičky a jiné různorodé prvky.

Interaktivní chodítka

Zvuková chodítka

Materiál

S výběrem materiálu se příliš zatěžovat nemusíte. Mezi nejčastější patří plast, případně tradičnější dřevo. Některé sedící provedení může mít konstrukci vyhotovenou i z kovu. Chodítka, jakožto dětský sortiment, musí splňovat přísné evropské bezpečností normy, proto jsou vyráběna z nezávadných bezúdržbových plastů bez ostrých hran a možnosti odchlípnutí. Vše samozřejmě závisí na kvalitě daného modelu. O něco odolnější a bytelnější jsou potom dřevěné konstrukce.

Hmotnost

Váha chodítek se většinou pohybuje od 3 do 6 kg. Lehčí konstrukce se budou dítěti lépe ovládat a umožní svižnější pohyb. To je však vykoupeno horší stabilitou s rizikem pádu dítěte. Vedle toho těžší výrobky lépe předchází pádu, jsou stabilnější, zato však hůře ovladatelné, což může být pro mladší děti problém.

Oblíbené chodítko zebra děti zabaví ještě předtím, než s ním začnou samy chodit

Bezpečnost

Aby bylo hraní a objevování s chodítkem co možná nejbezpečnější, mohou být tyto pomůcky opatřeny řadou bezpečnostních prvků. Mezi ty skutečně důležité patří pojistka proti spadnutí ze schodů, ta by měla v takovém případě zaaretovat chodítko a zabránit mu sjet dolů. Vyšší bezpečnosti také přispěje kvalita zpracování výrobku, především stabilita. Základna by měla být dostatečně prostorná, neměla by se převracet ani jinak vychylovat.

Rukojeť

Madlo chodítka by mělo ideálně dosahovat nad úroveň dětského pasu, ale nepřesáhnout nad trup. Velmi praktickou možností je proto výšková nastavitelnost chodítka, jelikož děti rostou jako z vody a také by se mohlo stát, že jim zakoupené chodítko po pár měsících vůbec nebude výškově sedět.

Chodítka by mělo dosahovat do poloviny trupu

Kolečka

Nejkvalitnější modely mívají pogumovaná a protiskluzová kolečka, která zajistí lepší oporu i na pevných podlahách, na kterých by mohla být čistě plastová kolečka příliš rychlá a kluzká. Záleží tedy hlavně na typu povrchu, kde bude chodítko nejčastěji používáno. Stabilitě přispějí také speciální úpravy, které tlumí otřesy. Svižnému a nekontrolovatelnému pohybu zabrání brzdy, například ve formě gumových zátek, které rychlý pohyb tlumí a na kluzkých povrchách zajistí bezpečnější provoz.

Design

Pestrobarevná provedení s rozmanitými prvky lákají a doslova vybízejí miminko k objevování. Některé modely jsou navrženy tak, aby při chůzi blikaly, svítily nebo jinak zabavovaly dětskou pozornost. Tím malého zvědavce neustále motivují k tréninku samostatné chůze. Chodítka můžete vybírat i podle typu interiéru od dřevěných tradičních po veselá zvířátková.

Pro holčičky seženete oblíbené verze chodítka kočárku, ve kterém mohou při chůzi vozit panenky nebo plyšáky. Vybírat můžete i ze známých sérií myšek Minnie nebo čistě podle barev. Chodítka pro kluky se vyrábějí ve formě různých vozítek s náklady a autíček.

Bezpečnost dětských chodítek

Ať vypadá chodítko sebezábavněji, mějte na paměti, že se stále jedná o funkční pomůcku, která má dítěti primárně pomoci v chůzi. Bezprostředně tak přispívá k jeho vývoji. Důležité je proto správné načasování. Chodítko dítěti pořiďte až ve chvíli, kdy umí samo bezpečně sedět a už pomalu začíná kolébavě chodit. Raději než tabulkami a měsíci se proto řiďte jeho individuálním vývojem, někteří mohou s chodítkem začít v 6 měsících, jiní se k němu mohou dopracovat později. Hlavní je nic neuspěchat.

Chodítko s mnoha zábavnými funkcemi dítě spolehlivě zabaví

Dále myslete na to, že v sedících verzích, tedy tam, kde je miminko fixováno podobně jako na hopsadle, není dítě udržováno v přirozené poloze. Pokud byste tedy tuto bezpečnější variantu s ohrádkou používali příliš dlouho v kuse, mohli byste nepříznivě ovlivnit vývoj pohybového aparátu dítěte. To ovšem platí i u aktivních chodítek. Nic se nesmí přehánět, proto dítěti umožněte také volný pohyb, při kterém si samo bude cvičit rovnováhu a pracovat s těžištěm těla.